Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
402 posty 5949 komentarzy

DelfInn

DelfInn - Domena: eukarionty, Królestwo: zwierzęta, Typ: strunowce, Podtyp: kręgowce, Gromada: ssaki, Rząd: walenie, Podrząd: zębowce, Rodzina: delfinowate, Rodzaj: Delphinus, Gatunek: delfin zwyczajny (na zdjęciu d. butlonosy)

Ateizm

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

czy mozna sensownie stwierdzic ze zasadniczy problem ateisty wlasciwie sprowadza sie do permanentnej identyfikacji Boga?

za Gerhardem Lohfinkiem - podstawowe argumenty nowego ateizmu:

1. „Boga nikt nigdy nie widział. Zatem Go nie ma”.


2. „Bóg jest projekcją człowieka. Jeśli ta projekcja została rozpoznana, to można z niej zrezygnować”.


3. „Człowiek rozwinął się z królestwa zwierząt. Zatem nie potrzebuje Stworzyciela”.


4. „Tak zwane dobro można łatwo wyjaśnić za pomocą teorii ewolucji. Dlatego nie potrzebujemy Boga, aby być dobrymi”.


5. „W świecie jest nieskończenie wiele cierpienia. To czyni śmiesznym wszelką wiarę w Boga”.


6. „Religie wnoszą do świata przemoc. Dlatego są bardzo niebezpieczne”.


7. „Biblijny obraz Boga jest prymitywny i odrażający. Dlatego w przyszłości trzeba zrobić wszystko, aby nie poddawać dzieci indoktrynacji religijnej”.


8. „Spojrzenie na tamten świat paraliżuje. Chodzi o to, aby ten świat przemienić”.


G. Lohfink. "Jakie argumenty ma nowy ateizm. Krytyczna dyskusja". Tłum. J. Machnacz. Wrocław 2009 s. 23.

KOMENTARZE

 • @
  Zasadniczy problem ateistów sprowadza się do braku jaźni. Przecież wiadomo, że są półgłówkami. Z tego powodu właśnie, i dla protekcji, nazwali siebie "racjonalistami".
  To znaczy tyle samo, co inne pomysły ateistów. Jak np. nazwanie okresu odwrócenia się od nauk Chrystusa i Zaciemnienie umysłów wypocinami satanistów i żydowskich filozofów okresem Oświecenia; "im dalej od słońca, tym cieplej"; lub "Goj pochodzi od małpy". Tylko, broń Boże, nie Żyd! Żydzi to "naród wybrany przez .... (nie zgadniecie!) ... przez Boga, którego nie ma!!!
  Itd., itd.
 • @Zdzich 08:25:42
  nie da sie ukryc, i nikt trzexwy tego nie probuje, ze filozofie inne od chrzescijanskiej mialy i maj na nia wplyw - grecka, zydowska, arabska. zachodzi pytanie czemu dzis nadal istnieja ateisci?
 • @DelfInn 08:39:15
  Ja bym odwrócił Twoje pytanie - dlaczego w dzisiejszych czasach ludzie uzależnieni są jeszcze od religii . Nikt nie rozwiąże problemu Boga , ta wiedza jest dla nas nie dostępna i nie będzie .
  Dla człowieka wiara jest potężnym narzędziem go kształtującym .
  Jednak jeśli ktoś uważa że na podstawie dostępnych mu źródeł pisanych poznał prawdę ...jest zwyczajnym głupcem . Pozwoliłem sobie na takie sformułowanie tylko dlatego iż bezkarnie np. pan Zdziś określa inaczej myślących półgłówkami .
  Temu panu już wszystko wymieszało się w betoniarce .... i szkodzi religii którą wyznaje .

  Może na początek ......Ewangelia pokoju Jezusa Chrystusa

  http://www.bochenia.pl/?id=38
 • @fabi 10:42:03
  zasadniczo, na prawach wypowiedzi wlasnej, wolno ci powiedziec cokolwiek.

  po pierwsze, stwierdzam ze moja teza jest w mocy, a ty jej w zadnym stopniu nie podwazyles,.

  po drugie, kierowanie uwagi na inne stanowiska jedynie przez link, bez chocby skrotowego przyblizenia stanowiska tam prezentowanego, sa jalowe. wiem po sobie i po innych, bo mi sami mowili :)))

  moze odnies sie do tych punktow po punktach zamist calosciowo? to trudne. ale je tu przeciez Panstwu latwych rzeczy nie wrzucam.
 • @DelfInn 12:10:41
  Mówisz o tezie ... o jakiej .. czyżby tkwiła w takim czymś..
  ,,czy mozna sensownie stwierdzic ze zasadniczy problem ateisty wlasciwie sprowadza sie do permanentnej identyfikacji Boga?,,...mówiąc szczerze nie wiem o co tu chodzi .

  Jeśli chodzi o link ..to wystarczy byś poświęcił minutę na sam choćby początek , to bardzo ważne . Nie będę tego opisywał bo jeśli ktoś jest leniwy i odporny na wiedzę ,to i nie ma sensu dyskutować .
  Tam jest ewangelia Esseńczyków z których wywodzi się chrześcijaństwo, amen.
  co do punktów..

  Czy Bóg jest czy nie , to naiwne pytanie .. w religii choćby chrześcijańskiej nikt żywy Boga oglądać nie może ...dlatego jest wiara w niego.
  Nie jest on projekcją lecz pokłosiem wiedzy nam przekazywanej przez naszych przodków
  Nasz Stwórca opar całą prace na tym samym łańcuchu DNA, wspólnym dla wszystkiego ,jednak człowiek jest najbardziej skomplikowaną istotą .
  Podlegamy tym samym prawom i zdarzeniom co i inne stworzenia. Mamy wmontowany wymiar tz. duchowy i w nim trwa walka w dualistycznym świecie . To w nim zawarte jest doświadczenie np. dobra i zła . W naszej kulturze najczęściej utożsamiane jest z wiarą chrześcijańską i odnoszą się do 10 przykazań .
  Sama religia jest czymś dobrym , chyba że dochodzą do głosu nawiedzeni i fanatycy co w swój sposób pojmują kanony wiary .
  Największy udział w kreowani wizerunku Boga ma Judaizm , nie widzę tam nic prymitywnego i odrażającego . Każdy tam zobaczy co chce , i może dowolnie interpretować ... a wynika to z sposobu napisania i dostępnej wersji księgi .
  Człowiek to glina i kształtowanie jego osobowości od małego ...wywiera wpływ na całe jego życie .
  I nie chodzi o indoktrynację religijną, ale o zawłaszczanie przestrzeni i manipulacje przez administracje kościelną .
  Wiara to kwestia duszy i relacja z Bogiem każdego człowieka z osobna .
  To przed Nim , kiedy przyjdzie czas stanie każdy i zda sprawę z swoich uczynków .
  Wszyscy, szczególnie katolicy zapominają czego uczy ich wiara katolicka ...
  Tu na neonie jest wysyp znawców pism swiętych , po ,,chrześcijańsku ,, czasami wymieniają swe poglądy . Wielu zapewne by zabiło dla Boga by mu się spodobać ... tak w imię jego miłości .
  i To jest prawdziwe zło , jednak tak łatwo o tym zapominają wyznawcy religii miłości . Na przestrzeni wieków dawali tego przykłady .
  Myślę że każdy powinien najpierw spojrzeć na siebie , by zobaczyć ile Boga ma w sobie . Ateistów zostawmy osądowi komu innemu , bo przykro patrzeć na tyle nienawiści co się tu czasami wylewa ....
  to wszystko to temat rzeka ..... nie mniej przypominam ...kochaj bliźniego .............. , bo tak często o tym zapominasz chrześcijaninie ..
 • @fabi 14:45:21
  kolego, nie wiem co bierzesz, ale z tego co i jak mowisz wynika mi ze to trefny towar...:))
 • @Autor
  Jedna ze znajomych mi osób powiedziałaby, że to co piszesz to uogólnienie. Bo jest taka część, która nie wierzy w Boga, który jest w KK. Natomiast jest "coś" co rządzi naszym światem. To "coś" nie jest bogiem, ale jest jakąś siłą, która doprowadziła do stworzenia wszechświata. A dalej jest człowiek i jego rozum.
 • @DelfInn 16:12:50
  może i trefny , może coś biorę ... w przeciwieństwie do ciebie coś napisze .
  U Ciebie oprócz bełkotu i pomruków nic nie wynika ... posiłkujesz się czyjąś mądrością aby się dowartościować ... tak coś skopiować ...wkleić ...no i na tyle cię stać .
  Ale kto by w tych czasach chciał coś czytać , poznać zrozumieć .
  Myślisz że wszystko jest tak proste jak konstrukcja cepa i chciałbyś aby dostosować się do twojego poziomu ..... amen

  a za to powinieneś dostać nobla

  ,,czy mozna sensownie stwierdzic ze zasadniczy problem ateisty wlasciwie sprowadza sie do permanentnej identyfikacji Boga,,
 • @leoparda 16:21:32
  tak , też określiłbym to siłą , która kontroluje wszystkim .
  Na ile dysponujemy własną wolą , nie wiem , wiem że jednak wszelkie zdarzenia są kreowane niezależnie od naszej woli .
  Na przestrzeni czasu ludzie mieli wizje, przepowiednie i kontakt z nieznanym ... w kościele katolickim jest takich wielu , choćby niedawno wyniesiona na ołtarze Katarzyna Emmerich...
  Wiem że ktoś ,coś .. może zmieniać nam świadomość i kontrolować nasze ruch ..... ale to już nadaje się do programu ..nie do uwierzenia .
 • @fabi 16:33:55
  no i widzisz, jak cie przyprzec to nawet potrafisz sam, bez odwolywania sie do linkow, cos stwierdzic. to juz duzo, ale jeszcze nie sukces. bylby, gdybys odniosl sie do tematu, nie osoby. jaki masz klopot z ta teza? ja ja sforumulowalem maskymalnie prosto, taki mi sie zdaje. ale jak jest klopot, ze zrozumieniem, to bez twojego pytania nie bede potrafil odpowiedziec na to, czego nie rozumiesz.
 • @leoparda 16:21:32
  no dobrze. to jest nawet wieksze uogolnienie niz to moje :)) "jakas sila"... to jest taki mizantopipczny jezyk ateistow wlasnie. nuda veritas... wszystko byle nie bog. ja im tutaj stawim konkretny, intelektualny zarzut, wyzwanie. odpowiedzi teologiczne sa oczywiste i nie o nie pytam, nie pytam osob wierzacych. no, chyba ze ktos wierzy latajacego potwora spagetii, byle nie w boga osobowego, ktore racja istnienia wynika z uczciwego namyslu nad rzeczywistoscia... no coz, kazdy se moze wymyslec mysl i w nia wierzyc. klopot w tym ze realia sa, a mysli tylko bywaja. i jest to klopot ateistow wlasnie. taka mam teze i bede sie jej trzymac :)
 • @fabi 16:54:22
  Wydaje mi się, że większość ludzi na ziemi wierzy w boga, tylko jest on inaczej postrzegany. Religie mają swojego Boga, inni uważają to za jakąś "niematerialną siłę". Czyli ateistów jest niewiele :)
 • @DelfInn 17:01:28
  ,,czy mozna sensownie stwierdzic ze zasadniczy problem ateisty wlasciwie sprowadza sie do permanentnej identyfikacji Boga,,

  spróbuję to przetłumaczyć na nasze..

  że zasadniczym problemem ateisty jest ciągłe poszukiwanie Boga ...

  - problem w tym że ...Ateizm to – odrzucenie teizmu lub pogląd bądź doktryna głosząca odrzucenie wiary w istnienie boga .

  i cos z sieci ..

  ,, Ateizm daje to, co odbiera religia: wolność myślenia, swobodę dyskusji, racjonalizm, głęboką duchowość, niezależność od autorytetów, możliwość rozwinięcia własnej koncepcji życia, powstrzymywanie się od narzucania innym własnych poglądów.
  Ateizm to czyste, nieskażone religijnymi iluzjami spojrzenie na świat; to poszukiwanie prawdy, od której oddalają się ludzie religijni, utwierdzający się w swych mitologicznych i baśniowych przekonaniach. "

  Jednak ten mitologiczny i baśniowy przekaz , a więc i religie nie powstały same z siebie .... jest to kreacja potężnej siły która tym zarządza .
 • @leoparda 17:09:46
  Ta nie materialna siła jak ją określasz , trochę się mną zabawiła ...tak mniej więcej jak kot z myszką .
  Przerażające było to że ,nic nie mogłeś na to poradzić ... myślisz o czym ,chciałbyś przechytrzyć ...nie z tego ... wydaje się ze ten ,,ktoś ,,zna moje myśli wcześniej niż ja .
  To wygląda tak , jakby nasz umysł przenikało coś niewidzialnego , ma kontrolę nad umysłem i ciałem ..
  To jest wbrew nauce i rozsądkowi , długo nie można w to uwierzyć ...
  myśląc rozsądnie to nie może być prawdą ..

  Sama wiara w Boga i przekaz który jest z tym związany jest potężnym impulsem do doświadczeń ,,duchowych ,, , lecz jest też wygodnictwem .
  Jednak w tym wszystkim jest zakodowana wiedza , jej poznanie czyni nas ,,wolnymi,, .
  to żart ..nigdy nie będzie dane nam poznać prawdę ...
 • @fabi 10:42:03
  Piszesz "na podstawie dostępnych źródeł pisanych". Te dostępne źródla sporządzone są przez żydowskich półgłówkow, takich jak np. syfilityk Nietsche, "racjonalista" Hegel*, satanista Marx, i innych "zbliżonych do kół dobrze poinformowanych (czyli lóż masońskich).
  Półgłówki nie są osobnikami "inaczej myślącymi". Półgłówki eliminują 50% swoich komórek, które mogłyby myśleć. Stąd etykietka.

  *Hegel był ojcem nieślubnego syna , twierdził, że "to, co jest rzeczywiste, jest racjonalne ", odrzucając tym samym spiritualne istnienia Boga , ktore było uznane przez Hegla jako "nieracjonalne". W związku z tym , starał się udowodnić, że wierzący w Boga są głupcami. Wg jego "dialektycznie rozsądnych" i ignoranckich koncepcji: "Bóg jest Bogiem jedynie w takim zakresie, co sam wie o sobie". Hegel zaproponował posłuszeństwo "głupiej chrześcijanskiej klasy robotniczej" wobec "dowolnej woli" wyrażanej przez totalitarny "wyższy autorytet", czyli żydowską klasę rządząca. Folozofie Hegla doprowadziły jego zwolennikow do akceptacji ateizmu przez co stali się rewolucjonistami, jak Marx i Engels. Ich wynikiem są miliony sadystycznie uśmierconych Chrześcijan.
 • @ Autor
  5*

  Te argumenty za nieistnieniem Boga to jak jakaś komedia....

  Ukłony
 • @fabi 14:45:21
  "kochaj bliźniego .............. , bo tak często o tym zapominasz chrześcijaninie .."

  Celne.

  Pozdro!
 • @Zdzich 19:26:29
  Przesadzasz z tym osądem , widzę że jesteś jednym z tych co chętnie zadekretowali by wiarę w Boga .
  W islamie wiele państw już to zrobiło , i kto wie czy chrześcijaństwo nie połączy się z islamem , bo idą prace w tym kierunku . W końcu musi powstać jedna owczarnia ..... .

  Jak na razie dajmy spokój z tą licytacją .... każdy z nas odpowiada tylko za samego siebie . W tym dualnym świecie starajmy zachować równowagę , w imię miłości zbyt wiele krzywd wyrządzono .

  Poniżasz Karola Marxa , on i jego dzieła mają wysoką pozycje w naukowym świecie .
  Wiara w Boga jest potrzebna ludziom i rządzącym ... Dziesiątki lat laicyzacji w Rosji nie zdołały zabić wiary w Boga , chrześcijańska Rosja rozkwitła .
  Wiary nikt w Tobie nie zabiję i nie ukradnie .... ale nie usiłuj na siłę komuś ją wcisnąć, bo to też się nie uda .
 • @fabi 11:41:20
  Wg jego własnych słów w tzw. "listach paryskich", Marx napisał Das Kapital i Manifest Komunistyczny celem "emancypacji żydów". Od tego czasu, jego "dzieła" wciskane są nam w gardła przez żydowski tzw. "świat naukowy", którzy uplasowali siebie na "wysokich pozycjach" - najczęściej dziekanem każdego Wydziału jest Żyd, i to w każdej wyższej uczelni.
  Oni to właśnie zabili i ukradli wiarę milionom studentom!

  A Ty, jeśli dobrze się czujesz wśród jego "dzieł", nie usiłuj na siłę komuś je wciskać, gdyż - wbrew "dziełom" Marxa - świadomość kształtuje byt, o czym dobrze wiesz.
 • @Zdzich 17:02:27
  To Bóg wybrał naszych starszych braci w wierze , by nim rządzili .
  Temu chyba nie zaprzeczysz, bo Bóg starszych i młodszych braci jest ten sam. Czyżbyś sprzeciwiał się Jego woli , nie sądzę .
  Tak czy inaczej Żydzi nie są ateistami i być nie mogą .
  Nie mogli też ukraść nikomu wiary , z tymi Żydami to jakaś zagadka .
  I tak do wiadomości , nic Ci nie wciskam ... no i właśnie to Marx powiedział że byt kształtuje świadomość .

  Masz jednak racje ,jaką by drogą nie iść ,spotkamy tam Żyda ....
 • @fabi 18:05:43
  Niezła próba! :))
  To Żydzi wybrali siebie na "naród wybrany", a nie Bóg. Bóg wybrał ich do naprawy, za co Go zamordowali
  99% Zydów jest ateistami, 0.98% Judeistami, a tylko 0.02% Ortodoksyjnymi (http://www.nkusa.org)
  Z resztą, przeczytaj co Rabin Izraela o tym mówi: "Goje rodzą się tylko po to, by nam służyć. .. Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie" - rabin Owadia Josef.
  "Właśnie to Marx powiedział że byt kształtuje świadomość." A Bóg mówi: "świadomość kształtuje byt".
  Opamiętaj się!
 • @Zdzich 18:40:28
  coś mi tutaj ściemniasz i naciągasz , a w ogóle jakiego jesteś wyznania.
  Podajesz mi jakąś wywrotową stronę...
 • @all
  ew przypominam ze to moja notka, w ktorej postawilem zasadnicza teze. nie jestescie tepi wiec co stoi na przeszkodzie aby sie do niej *bezposrednio* odniesc? ;-)

  dobrego dnia!
 • @fabi 19:51:33
  Podałem Ci stronę autentycznych Żydów, którzy wierzą w Boga.
  Jest ich ułamek jednego procenta, w przeciwieństwie do Twojej opinii: "Tak czy inaczej Żydzi nie są ateistami".
  Żydzi w 99% są ateistami. Przyjmij to do swojej wiadomości.
  Ich "bogiem" jest Złoty Cielec Aarona, czyli złoto i pieniądze. "Raj na ziemi", czyli kabbalizm.
 • @Zdzich 07:39:01
  No dobra ..ale jesteś nie konsekwentny . Sam sobie przeczysz ,sam piszesz że mają boga.
  Tak to wszystko wywodzi się z Egiptu - święty byk w Memfis, uważany za wcielenia wielkiego boga-stwórcy Ptaha .

  Jest pewien bank Polski którego logo i właścicielem jest ten byczek .

  Wiem co masz na myśli , ale to już odbiegamy od tematu .
  Naszym prawdziwym wrogiem nie są ateiści , oni są neutralni ....
  świat chcą opanować wyznawcy wielkiego boga-stwórcy Ptaha .
 • @fabi 10:05:55
  neutralni ateisci... widze ze juz wstales i jeszcze identyfikujesz te karte z pytaniem *moim*. prosze o odpowiedz zatem lub pytania o nierozumienie.

  czesc :)
 • @DelfInn 10:13:02
  Nie będę się z tobą przepychał - jestem tu tylko u ciebie gościem - ale ci powiem , niewiele rozumiesz i szukasz dziury w całym .
  Może wstaliśmy w tym samym czasie , widzę że ty jednak lewą nogą .
 • @fabi 11:15:13
  po prostu odpowiedz na postawione pytanie. czy to takie trudne, ten wymog? fakt, jesli cie przerasta to nie miej pretensji do mnie, ok?
 • @DelfInn 11:47:44
  Odpowiedź masz w trzecim komentarzu , właściwie punk po punkcie ...nie wiedziałem że wymagasz abym to poszatkował .
  Myślę że po prostu tego nie czytałeś ... ja też czasami jeśli jest coś zbyt długie zwyczajnie omijam .

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031